Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Co zrobić z błędnie ustaloną i wypłaconą dywidendą

19 lipca 2017 | Ekspert księgowego

dokończenie z H1

Jest niezmiernie ważne, aby o tym pamiętać, gdyż w przypadku spółek podlegających obowiązkowemu badaniu uchwała o zatwierdzeniu sprawozdania i podziale zysku będzie nieważna, jeśli jej podjęcie nie będzie poprzedzone wyrażeniem przez biegłego rewidenta opinii.

Komu przysługuje

Uprawnionymi do dywidendy za dany rok obrotowy są, zgodnie z art. 193 k.s.h. wspólnicy, którym udziały przysługiwały w dniu powzięcia uchwały o podziale zysku. Umowa spółki może upoważniać zgromadzenie wspólników do określenia dnia, według którego ustala się listę wspólników uprawnionych do dywidendy za dany rok obrotowy. Uchwała wspólników powinna, zgodnie z art. 193 § 4 k.s.h., określać dzień wypłaty dywidendy. Jeśli jednak tego dnia nie określa, dywidenda jest wypłacona dniu określonym przez zarząd spółki.

Uchwała o podziale zysku wymaga bezwzględnej większości głosów, chyba że inne regulacje są przyjęte w umowie spółki.

Zwykle w stosunku do udziałów

Jeśli umowa spółki nie zawiera innych regulacji, zysk przypadający wspólnikom dzieli się w stosunku do udziałów (zgodnie z art. 191 § 3 k.s.h.). Umowa spółki może przewidzieć przywileje w zakresie dywidendy. Jednak art. 196 k.s.h. zawiera...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10804

Wydanie: 10804

Spis treści
Zamów abonament